ד''ר רוברט הופמן      Dr. Robert D. Hoffman

רופא משפחה מומחה       Specialist in Family Medicine

8Gordon Street  רח' גורדון     hoffman5@netvision.net.il

 

 

קולונוסקופיה וירטואלית - כן או לא??

 

רבים שואלים לגבי האפשרות של בדיקה ''וירטואלית'' במקום הבדיקה ה''לא נעימה'' של קולונוסקופיה. קולונוסקופיה רגילה מתבצעת בידי מומחה דרכי עיכול,''גסטרואנטרולוג'' על ידי החדרת סיב אופטי (צינור דק) דרך פי הטבעת, והשחלתו לאורך המעי הגס עד תחילתו בצקום. (יש גם ''בדיקת המצלמה'' שבולעים, אך הוא לא קשור למעי הגס, ואפרט לגביו בהמשך).

 

הבדיקה בארץ מתבצעת במרפאות ''גסטרו'' בקהילה, ללא הרדמה כללית. מקובל לתת תרופות ''טשטוש'' המשכיחות את האירוע. הבדיקה לא נעימה, אך לרוב אינה כואבת. כדי לראות את דפנות המעי מנפחים את המעי עם אויר וזה גורם לאי נעימות לחלק מהמטופלים. הבדיקה אורכת כ-5 דקות.  במידה ומזהים ''פוליפ'' מקובל לכרות אותו ולהוציאו בעזרת הקולונוסקופ, ולשלוח אותו לבדיקה פתולוגית. 

 

כדי לבצע בדיקה טובה, חייבים להגיע לבדיקה עם מעיים ללא תוכן (נקיים מצואה). מקובל לשמור על תזונה ''דלת שארית'' , בעיקר נוזלים משך מספר ימים, ואז לקחת משלשל חזק או לבצע חוקני ניקוי. תהליך ניקוי המעי קשה, ולרוב מטופלים מוסרים שהוא קשה מהבדיקה עצמה.

את ההוראות המדויקות לניקוי המעי חשוב לקבל מהרופא שיבצע את הקולונוסקופיה. (לרופאים שונים המלצות שונות).

 

אז מהי קולונוסקופיה וירטואלית?

הבדיקה הוירטואלית מנצלת את מכשיר הסי טי CT ללא צורך להחדיר משהו למעי. היא מתבצעת רק באופן פרטי.

העלות כ 800 ש''ח. קופת חולים לא משתתפת. (ישנן פוליסות ביטוח פרטיות שכן, אך צריך לברר עם סוכן הביטוח). צריך לבצע את אותה ההכנה להגיע למעיים נקיים.

 

חסרונות :

1.    יקר ופרטי.

2.    צריך את אותה הכנה ''הלא נעימה''

3.    במידה ומזהים פוליפ (ויש ל 40% מהאוכלוסייה פוליפים) צריך לבצע אחרי זה קולונוסקופיה רגילה להסיר את הפוליפ.

 

במידה ותרצו פרטים - אפשר דרך אסותא 5645858-03

www.assuta.com

 

 

בליעת ''מצלמה בגלולה''

בדיקה זו, פרי פיתוח ישראלי, מאפשרת צילומים של המעיים, על ידי בליעת מצלמה חד פעמית זעירה. המצלמה מצלמת אלפי תמונות מהקיבה והמעי הדק. בדיקה זו יכולה להיות יעילה מאד בבירור דימום מדרכי העיכול ממקור המעי הדק או לאבחן מחלה דלקתית של המעי . גם בדיקה זו מתבצעת באופן פרטי בלבד,ואינה מיועדת לבדיקת ''סקר'' לגילוי מוקדם של סרטן המעי. (אותן חסרונות כמו הבדיקה הוירטואלית)http://www.givenimaging.com/Cultures/en-US/given/english

החברה ממוקמת ביוקנעם עלית - 04-9097711

נכון לעכשיו (7/2004) מבצעים את הבדיקה בעשר מקומות בארץ כולל:

רמב''ם 8542887-04,

אסף הרופא 9779722-08,

איכילוב 6974281-03,

בלינסון 9377242-03,

בי''ח תל השומר 5302679-03. 

לבריאות!! ד"ר הופמן