ד''ר רוברט הופמן      Dr. Robert D. Hoffman

רופא משפחה מומחה       Specialist in Family Medicine

8Gordon Street  רח' גורדון     hoffman5@netvision.net.il

 


מאמר לעצמאי-טון - 9/2004 רוברט הופמן


עבודה בקבוצה – סקר קבוצות באנגליה 2004

 

במאמר שפורסם לאחרונה ב-BMJ  סקרו נושא שעתיד להעסיק אותנו ב"מכבי 2007": שביעות רצון הרופאים שעובדים בקבוצות.

General practitioners' perceptions of sharing workload in group practices: qualitative study


את המאמר ניתן לראות ב:

BMJ 2004. 329:381 (14 August)  לפי הקישור הבא:

http://bmj.bmjjournals.com/cgi/content/full/329/7462/381


 

מיתרונותיה (יש כאלה !) של הבריאות הממלכתית הבריטית שהם מבצעים מחקרים במערכת הרפואית, כמו מחקר זה שבודק את שביעות רצון הרופאים מעבודתם בקבוצות רופאים.

(דרך אגב גם בארץ אמורות להתבצע מחקרים דומים, במימון חוק ביטוח בריאות ממלאכתי, אך למיטיב ידיעתי התקציב למחקר מערכת הרפואה לא מנוצל.)

אז נלמד מהאנגלים...

 

רוב הרופאים באנגליה (ובארצות הברית) עברו מעבודה כבודדים לקבוצות או למסגרת מרפאות ב"קופות" במהלך העשור האחרון.

כשליש מהרופאים הכלליים באנגליה עובדים בקבוצות של ששה רופאים או יותר! מהסוגיות החשובות בתחושת שביעות הרצון בעבודת הרופא בקבוצה היא "חלוקת נטל העבודה". המחקר הזה ערך ריאיונות עם 18 רופאים מ-11 מרפאות בדרום לונדון.

 

 

הצב מול הארנב

 

כל הרופאים זיהו חוסר שוויון בחלוקת נטל העבודה כבעיה במרפאות. המקור השכיח לחוסר היה שוני בסגנון העבודה של הרופאים, בין המהירים לאיטיים. החלוקה לרוב מתבסס על מספר דומה של חולים, כך שהאיטיים עבדו בפיגור, אך המהירים סיימו את את המוזמנים ונאלצו לעשות עבודות אחרות של המרפאה (מקרים דחופים, ייעוצים טלפונים, ביקורי בית והכנת מרשמים).

 

גם "נגישות" הרופא  נמצא כמשמעותי, פקידות פנו בעיקר לרופא ה"נגיש" כדי לבקש עזרה במטלות המרפאה!

 

הרופאים המהירים ראו עצמם כמנוצלים, ולעומתם האיטיים הרגישו שהם אלו שעושים את העבודה היותר יסודית, ו"איכותית'' ובנוסף רמת המתח שלהם הייתה גבוה יותר!

 

 

גמישות ואמינות או מערכת נקודות?

 

הרופאים, בעיקר בקבוצות קטנות, ציינו שכדאי למנוע תחושות "חוסר צדק", חשוב שיהיה גמישות במערכת, ותחושת "אמינות" (TRUST). בחלק מהמרפאות הגדולות ניסו לבנות מערכת של חלוקת הנטל על ידי הקצאת "ניקוד" לסוגים שונים של עבודה, ותגמול בהתאם. אך גם במערכות עם ניסיון לייצור מסגרת לחלוקת הנטל היו הרבה תחושות של חוסר שוויון.

 

 

נושא TABOO?

 

נושא חלוקת נטל צודקת כל כך טעון שהרבה רופאים ציינו שאי אפשר לדבר על זה. למרות שציינו שהנושא גורם לפירוק שותפויות, ציינו שמעדיפים לשמור את הנושא בבטן.

 

בדיון ציינו המחברים ש"תחושת חוסר שוויון בחלוקת הנטל" יכולה להוות מקור גדול לטינה כאשר רופאים כלליים עובדים ביחד.

 

עידוד העבודה בקבוצות ב NHS , התכוון להשיג מטרות טובות כגון: חלוקת הנטל של דרישות החולים, חסכון ב"כמות"  בשכר דירה ושכר עובדים ומניעת "בידוד" מקצועי. הטינה תוצאה לא רצויה של המעבר לעבודה בקבוצות.''

 

Perceived inequity in workload is a major source of resentment and stress “

 

מעניין איך יהיו יחסי העבודה בקבוצות החדשות שיקומו במכבי.

מכבי 2007 מתכנן ששליש מרופאי הקופה יעבדו בקבוצות רופאים עד 2007. השינוי הזה לא בא "מהשטח". עלינו לדאוג שהרופאים בקבוצות ימשכו ליהנות  מעבודתם, לעקוב מקרוב אחר התהליך, ולשמור ששביעות רצון הרופאים והחולים תישאר גבוהה.