contact Clinic procedures links questions out for a stroll Just arrived tips home
Hebrew articles
english articles
lexicon
about Dr. Hofman
check-up
גרסת הדפסה

סימה הופמן - מדריכת הנקה 1/2005

 

ניהול הנקה מומלץ

 

 

המונח ''ניהול הנקה'' מתמקד בתשובות לשאלות העולות לגבי מתי להניק את התינוק, לכמה זמן, והאם להניק משד אחד או משני השדיים.

 

ההמלצות הבאות הנן בגדר המלצות וקווים מנחים כלליים ולא במקום ייעוץ רפואי או ייעוץ פרטני לגבי מצבים מיוחדים.

 

ההמלצות לגבי ניהול הנקה בבית החולים שונים במקצת מההמלצות לאחר שתגיעו הביתה עם התינוק שלכם.

 

ניהול ההנקה המומלץ הוא הנקה שמובלת ע''י התינוק. התינוק יודע כאשר הוא רעב או צמא או זקוק למגע או זקוק ליניקה לשם יניקה ולא תזונה. 

 

חשוב שההנקה תהיה לפי הצורך ולא לפי השעון.

 

כאשר ניתן, חשוב לעודד ביות בבית החולים כדי לאפשר הנקה לפי דרישה כבר בבית החולים, ולהתחיל את תהליך ההתקשרות באופן מיידי.

 

עקרונות ניהול הנקה מומלץ:

1.     האכלה/הנקה לפי דרישת התינוק (FEEDING ON DEMAND) , לא לפי שעות קבועות מראש.

2.     לתת לתינוק לסיים שד אחד לגמרי.

3.     לאחר סיום הנקה בשד אחד, להציע שד שני.

4.     לא להגביל את זמן ההנקה.

 

מה זאת אומרת ואיך מיישמים?

 

1.     לתינוק קטן יש קיבה בגודל האגרוף שלו, כלומר- קטנה מאד. בנוסף, חלב אם מתעכל לאחר שעה וחצי, מהר יותר מפורמולות (תמ''ל -תחליף מזון לתינוק), ולא לאחר 3 או 4 שעות. אין זה אומר שהתינוק ירצה לאכול כל שעה וחצי אך יכול להיות שלפעמים כן ירצה אוכל לאחר שעה וחצי.

 

רק התינוק שלכם יודע אם הוא רעב או לא וזה לאו דווקא יהיה בהתאם לשעון. היצמדות לשעות קבועות בגיל צעיר מידי לא יענה על הצרכים של התינוק.

 

**בתחילת חייו של התינוק, יש תקופת הסתגלות לעולם. יכולות להיות שעות שהוא רק ירצה לינוק ואז לעשות הפסקה ארוכה שבו בעיקר ירצה לישון.

ההנקה עוד לא מבוססת. גם הצרכים של התינוק משתנים מיום ליום, וגם מבחינת הגוף של האם לוקח זמן להגיע לאיזון של יצירת חלב בהתאם לצרכיו של התינוק- צרכים שכל הזמן משתנים.

 

יהיו ארוחות שהתינוק שלכם יהיה רעב יותר או רעב פחות. פעם הוא ירצה לאכול לאחר שעתיים ופעם לאחר ½3 שעות.

 

כדי לדעת אם הוא רעב או לא, חשוב ללמוד להכיר את סימני הרעב אצל התינוק ולא להיצמד רק לשעון.

 

סימני רעב:

- הכנסת אצבעות או ידיים לפה

- תנועות ראש של חיפוש – ROOTING

- מציצה

- (חשוב לזכור גם שבכי הוא סימן מאוחר לרעב)

 

***לא מדובר על התעלמות מוחלטת מהשעון*** הכוונה היא שאם עברו 4 שעות, סביר להניח שהתינוק שלכם רעב. חשוב גם לוודא שהתינוק אוכל מספיק ובתדירות גבוהה מספיק מכיוון שבכל זאת האחריות בידינו המבוגרים. ישנם תינוקות ''נוחים'' מאד שסימני הרעב שלהם כל כך עדינים שקל לפספס אותם ולכן ערנותנו חשובה מאד.

 

 

2.     "התינוק סיים צד אחד'' הכוונה היא שהתינוק יורד מהשד בעצמו ולא ''מורידים'' אותו כיוון שעברו 5 דקות או 10 דקות. הכוונה היא שהתינוק עוזב את השד, נראה ישנוני ושבע, אולי יש לו אפילו קצת חלב שנוזל מהצד של הפה. (לא מדובר במקרה שהפטמה בורחת לו מהפה והוא עוזב כיוון שהוא לא מחובר טוב או לא תופס נכון את הפטמה)

 

בדרך זו, התינוק מקבל את החלב הקדמי והחלב האחורי. מכאן יוצא שאם התינוק אמור להחליט מתי הוא סיים ארוחה, לא מומלץ להגביל את זמן ההנקה.

 

***לרוב תינוק איננו זקוק לשעה שלמה לארוחה. במידה וכל ארוחה נמשכת שעה, סביר להניח שמשהו בתנוחה לא לגמרי מתאים וכדאי לקבל ייעוץ. ישנם תקופות גדילה בה נראה שהתינוק מחובר לשד 24 שעות. המצב הזה נמשך בדרך כלל עד 48 שעות ולא יותר. בימים האלה, התינוק שולח מסר לגוף של האם שישנו צורך לייצר כמות גדולה יותר של חלב.

 

 

3.     להציע שד שני- אין הנחייה שהתינוק חייב לאכול משני השדיים או להבדיל רק מצד אחד. מומלץ לסיים את הצד הראשון (כפי שהוסבר למעלה) ואז להציע לו את השד השני. במידה והוא רוצה, הוא יינק מהצד הזה גם כן, ובמידה והוא לא רוצה, הוא לא חייב. כדי שהתינוק ינהל את ההנקה, האם צריכה להציע לו ולאפשר לו להחליט אם הוא רוצה שד אחד או שניים.

 

 4.     הכוונה היא לא להסתכל בשעון ולקבוע מראש שהתינוק יינק רק 5 דקות או 10 דקות. זאת לא אומרת שנאפשר לו לינוק שעתיים ללא הפסקה.

 

 

ובכל זאת, בימים הראשונים ישנם הבדלים מסוימים:

 

חשוב לזכור שבשעות הראשונות לאחר הלידה ישנו חלון הזדמנויות להיווצרות מרובה של רצפטורים של פרולקטין בשד האישה. לאחר מכן, מספר הרצפטורים קבוע ולא משתנה עד להריון הבא.  ולכן חשוב מבחינת ההנקה לטווח הרחוק לאפשר ולעודד הנקה מרובה בשעות הראשונות לאחר הלידה.

לא כל תינוק מעוניין לינוק תוך חצי שעה מהלידה. לחלק גדול מהנולדים החדשים אין צורך מיידי לינוק אלא יותר למגע הראשוני עם האם. אך גם להם- אם ניתן את הזמן- עד שעתיים לאחר הלידה, גם הם יתחילו לינוק.

בשעות הראשונות לאחר הלידה, רפלקס היניקה הוא הכי חזק, וחשוב לנצל ולחזק רפלקס זה ע''י הנקה בחדר לידה.

הנקה מרובה בימים הראשונים לאחר הלידה יזרז את המעבר מהקלוסטרום לחלב הבוגר. לקולוסטרום אנזימים שעוזרים למערכת העיכול של התינוק לפנות את המקוניום בצורה יעילה ומלאה. מעבר לחלב בוגר מהר יותר עוזר במניעת או הגבלת הירידה במשקל של התינוק לאחר הלידה.

אם נאפשר לאם להניק כמה שהתינוק רוצה נעזור לה גם במניעת היווצרות גודש.

 

ולכן: אנחנו בכל זאת רוצים לעודד את התינוק למצוץ בשעות הראשונות ובימים הראשונים גם בתדירות גבוהה וגם משני השדיים כדי שיקבלו את הגירוי הנכון לתחילת יצירת החלב ולביסוס ההנקה לטווח הרחוק.

חשוב לשים לב בכל זאת לשעון כדי לוודא ששעות רבות מדי לא עוברות ללא הנקה. מצב זה יכול להוביל ליצירת גודש. מבחינת התינוק יכול להיות מצב של ישנוניות לא כתוצאה של חוסר רעב אלא עקב טראומות בלידה ו/או הנקות ראשונות לא מוצלחות. ולכן אף על פי שההנקה אמורה להיות מנוהלת ע''י התינוק, צריך לוודא שלא מפספסים את המטרות המוצהרות לגבי הנקה מרובה בימים הראשונים.

 

ולסיכום למה נצפה?

1.     רצוי לעודד כמה שאפשר הנקה תוך שעתיים ראשונות לאחר הלידה.

2.     ב-8 השעות הראשונות נצפה מהתינוק לינוק לפחות פעם אחת, ויכול גם פעמיים. חשוב לוודא שהתינוק יונק לפחות פעם אחת תוך 10 שעות הראשונות מהלידה ואם לא אז להתחיל בשאיבות ידניות או במשאבה כדי לגרות את החלב.

3.      רצוי להגיע ל-8 עד 12 הנקות כל 24 השעות אחרי כן.

4.     ב-8 השעות הבאות התינוק בדר''כ יינק לפחות עוד פעמיים וב-8 שעות הבאות, שוב עוד פעמיים לפחות.

 

***ישנו מצב שכיח בימים הראשונים שנקרא ירח דבש: זהו אותו רגע שהתינוק לא מוכן להיפרד מהשדיים של האימא לפעמים כמעט ליום שלם. אם ווידאנו שהתפיסה והתנוחה טובות, אין ירידה קשה במשקל התינוק, ויש יציאות מתאימות לגיל, אין סיבה לחשוש שישנה בעיה של חלב האם. ניתן גם להוציא ידנית חלב ולוודא שישנו חלב.

 

הביות יכול לעזור לכל המצבים שתוארו. האם יכולה להניק בחדר שלה מבלי לקום כל שעה ולבדוק בחדר התינוקות אם התינוק שלה רעב או לא. היא יכולה לנוח איתו בחדר הלידה.

 

מקורות:

 1.     Successful Breastfeeding Chloe Fisher MTD and Helen Minns, MTD from The Professional Nurse, Septmber 1986

2.     Evidence Based Guidelines for Breastfeeding Management During the First Fourteen Days NGC National Guidelines Clearinghouse

3.     International Lactation Consultant Association -Professional Association April 1999  NGC – 001335 www.guidelines.gov.il