contact Clinic procedures links questions out for a stroll Just arrived tips home
Hebrew articles
english articles
lexicon
about Dr. Hofman
check-up
גרסת הדפסה
כלל מספר 3 –

אם אינך יכול להציל את חייו של מטופל – מצא מישהו אחר שיעשה זאת.

 

מטופלים שנפטרים בעודם צעירים עלולים להרוג אותך מרוב צער. אם אתה מצליח במשך כל שנות עבודתך להציל ולו מטופל אחד ממוות בגיל צעיר, תוכל להתמלא בתחושת ניצחון ביום בו תסיר מאוזניך את הסטטוסקופ בפעם האחרונה.

בשנת 1968, הזדמן לי לעבוד במרחק של כמה דלתות בלבד ממשרדו של רופא המטולוג כבן 63, שכיום כבר אינו בין החיים. אותו רופא היה אחד מהאנשים היבשים ביותר שאי פעם נכנס אל עולם הרפואה, צנון של ממש. האישיות הקודרת והעגמומית שלו דיכאה את רוחם של מאות אנשים שפנו אליו בבקשת עזרה. אחת כזו היתה אישה יפהפיה בת 24, אשר שבה לארצות הברית לאחר שהות באמריקה התיכונה במסגרת תפקידה בחיל השלום.

היה זה אני, הרופא הטוב ביותר בעולם, ששלח את האישה הגוססת הזו אל הצנון היבש.  היא הגיעה אלי ליעוץ רק כיוון שהוריה עמדו על כך: בדיקה קפדנית שעברה במרכז רפואי בעל שם קבעה כי היא סובלת מסרטן דם ( Aleukemic leukemia )

הוריה סירבו לקבל את גזר הדין הסופני הזה, החולה עצמה היתה חולה מדי מכדי שיהיה אכפת לה.

כשבדקתי אותה נשטפתי גל של ייאוש. בלוטות הלימפה שלה היו בגודל של כדורי גולף; הכבד והטחול בגודל של כדורגל. סקרתי שוב ושוב את תוצאות הבדיקות הקודמות שעברה, ובסופו של דבר הגעתי למסקנה שאין לי מושג מה לכל הרוחות לא בסדר אצלה. בשלב זה, עירבתי את הצנון היבש בסיפור. 

דוקטור צנון (כפי שאכנה אותו לצורך העניין) היה הרופא המבריק ביותר שהכרתי אי פעם. הוא היה מנוי ל- 60 כתבי עת רפואיים, קרא בשקיקה את כולם ושמר כל עותק ללא יוצא מן הכלל; חדר ההמתנה שלו נראה כמו דוכן עיתונים בכיכר טיימס.

הזהרתי את המטופלת ואת הוריה לפני המפגש עם דוקטור צנון, בצייני את העובדה שהוא ודאי לא ידהים אותם באישיותו הכובשת אבל אם מישהו מסוגל לזהות במדוייק מהי מחלתה של האישה – הוא האיש.

יום לאחר שהפניתי אותה לטיפולו, התקשר אלי דוקטור צנון וקרא לי אל משרדו.

נבהלתי במקצת כשנדמה היה לי שזיהיתי גוון של חיוניות בקולו כאשר הציע לי להסתכל ביחד איתו על דגימה ממח העצם של המטופלת, שנלקחה אישית על ידו. כמה מתאים לדוקטור צנון, חשבתי לעצמי, לגרום למטופלת לעבור את הבדיקה המכאיבה הזו לאחר שכבר בוצעה בה פעמיים בעבר.

הודעתי למזכירתי שאני הולך לקצה המסדרון למשך כמה דקות והפקדתי את המרפאה בידיה המסורות.

כשהובלתי אל תוך המעבדה הקטנה במשרדו, מצאתי את דוקטור צנון ישב ליד המיקרוסקופ הכפול שלו (בשווי 8000 דולר). מבלי להזיז עיניו מהמיקרוסקופ, הוא אותת לי לשבת מולו ולהביט אל תוך הזוג הנוסף של עיניות המיקרוסוקופ. 

משטח מח העצם שלפניי נראה היה בעיניי כדיכוי של מח העצם.

''הבט בכדורית האדומה במרכז המשטח'' הוא אמר. ''במה אתה מבחין בגבול השמאלי שלה ?''

עשיתי כדבריו, כשאני מרגיש כמו סטודנט לרפואה שנה ראשונה שעומד למצוא את עצמו מובטל.

''טסית דם ?'' ניחשתי.

''אה-הא'' הנהן דוקטור צנון, בעודו מחליף את העדשה באחרת, מגדילה בהרבה. ''תעיף מבט נוסף''.

ושם זה היה, ישר לפניי. מפלצת קטנה בעלת עין אחת אשר הרגה את המטופלת שלי. ''איזה סוג של טפיל זה לכל הרוחות ?!'' שאלתי, כשהשערות הקטנות בעורפי סומרות כולן כמו היו סימני קריאה.

''השלב הלא מיני של לישמניה דובאני '', הוא השיב, מושך כל הברה כמתענג על כולן.

 

''בן אלף שכמותך'' אמרתי, בועט בשוקיו מתחת לשולחן ''כרגע הצלת את חייה !''

כדי לרכך את המכה, גחנתי קדימה והדבקתי נשיקה קולנית במרכז פדחתו.

דוקטור צנון הרים עיניו מעל המיקרוסקופ לראשונה מאז נכנסתי לחדרו ''אוסקר'' אמר בפליאה ''זה היה מתוק מאוד מצידך''.

צל צילו של החיוך הקטן ביותר היה מרוח על שפתיו החיוורות, ונשאר שם במשך 10 השנים האחרונות של חייו.

הפציינטית טופלה במינון גבוה של  תרופה אנטי – טפילית, פנטוסטם והחלימה בצורה מופלאה. כיום היא בשנות החמישים לחייה, סופרת מצליחה ואם מאושרת לשלושה ילדים.

האם המקרה הזה גזל ממני את תואר הרופא הטוב ביותר בעולם ? לחלוטין לא. אחת מהמעלות הגדולות שלי היא ההבנה עד כמה רבים הדברים שאיני מבין בהם בתחום הרפואה.

כרופא שעוסק ברפואה באופן אינטנסיבי במשך כמה עשורים רצופים, אתה לומד עם הזמן את מספרי הטלפון של ''דוקטור צנון''  או של ''דוקטור לב חם'' כזה או אחר, אשר מסוגל להציל את חייו של מטופל שלך כאשר אתה אינך עומד במשימה.