contact Clinic procedures links questions out for a stroll Just arrived tips home
Hebrew articles
english articles
lexicon
about Dr. Hofman
check-up
גרסת הדפסה

ד''ר רוברט הופמן      Dr. Robert D. Hoffman

רופא משפחה מומחה       Specialist in Family Medicine

8Gordon Street  רח' גורדון     hoffman5@netvision.net.il

 

רפואה והומור- תרגום ספרו של אוסקר לונדון

"הרוג כמה שפחות מטופלים"- כלל מספר 54

"אל תפנה גבך לכאבי גב, אל תבטל בנפנוף יד תלונות על גזים"

 

כאשר אני מבחין בפציינטים מסוימים עושים את דרכם אל עבר דלת המרפאה שלי, אני נמלט על נפשי דרך היציאה האחורית. ישנן בעיות רפואיות אשר גורמות אפילו לרופא הטוב בעולם להיכנע. עודף משקל ואלכוהוליזם, למשל, מתישים אותי בכל פעם מחדש. ("שומרי משקל" ו"אלכוהוליסטים אנונימיים" טובים ממני לאין שעור בעיצוב גופם ומוחם של מכורים למזון ולאלכוהול).

 

כמובן, שאם תהפוך להרגל את הפניית מטופליך ה"בעייתיים" למקומות אחרים – תמצא את עצמך בסופו של דבר עם מרפאה המוקדשת כולה לטיפול בכאבי גרון וחרדות קלות. אני כשלעצמי, לעולם לא מפנה גב לכאבי הגב או מנפנף מעלי תלונות על גזים. למעשה, כאבי גב וגזים הם שניים מהאתגרים המועדפים עלי.

 

היות ואני עצמי חוויתי בעבר כאבי גב חדים כסכין כתוצאה מנקע מותני (lumbar sprain) אני מתפקד כ"דוקטור סימפטיה" בכבודו ובעצמו בכל פעם שאני נדרש לטפל בשותף לסבל.

 

בקיצור, אפשר לומר שלבי נכמר על אלו שגבם נשבר.

 

מניסיוני, מתיחת גידי הגב התחתון  ופריצת דיסק  הם שני הגורמים העיקריים לכאבי גב -תחתון חזקים. צילום רנטגן אמנם לא שופך אור על הבעיה אולם הוא הכרחי על מנת לשלול סיוטים כגון סרטן עצמות ושברים אוסטאופורוטיים.

 

בין אם הגורם לכאבים הוא ligament sprain (שכיח) או פריצת דיסק (שכיח פחות), הטיפול בכאבי גב חמורים הוא זהה: מנוחה מוחלטת במיטה למשך יום אחד – אין לקום מהמיטה כלל אלא אם כן מדובר בקימה לשירותים, ואז יש להיעזר באדם נוסף. (מנוחה במיטה לכאבי גב היא כמו פניצילין לסטרפטוקוקוס). יום אחד עבר.

 

כדי להיוותר בחיים במהלך הימים הבאים בהם גבו מחלים, רצוי שמישהו ישליך מעת לעת סנדוויץ' לעבר המטופל המקורקע למיטתו, בין אם הסנדוויץ' הוכן בידיים אוהבות או ידיים שנשכרו לצורך המשימה הזו.

 

במהלך שלושת הימים הבאים הפציינט רשאי לתמרן בין 2 תנוחות שכיבה אפשריות: שכוב על גבו כשברכיו מכופפות, או מכורבל על הצד בתנוחה של חתול (עד היום טרם שמעתי חתול מיילל על כאבי גב תחתון). ישיבה במיטה אסורה בהחלט. (ישיבה במיטה לכאבי גב היא כמו וויסקי לאלכוהוליזם).

 

כרית חשמלית עשויה להועיל, בתנאי שהיא מכוונת לחום המינימלי (הגב סובל מספיק גם מבלי שייצלה לדרגת סטייק עשוי היטב).

 

במקרים של מתיחת גידים, תכופות אני נוהג להזריק לקשת האגן בצד הכואב זריקת לידוקאין וקורטיקוסטרואיד. מדי פעם, שיטה זו פועלת באופן כל-כך מוצלח עד שלאחר 3 ימים הפציינט יבצע סלטות באוויר כדי להביע את התפעלותו. בשלב זה ייאלצו בני משפחתו לשאתו למיטה לתקופת ריתוק נוספת.

 

אם הפציינט עדיין סובל מכאבים בתום 3 ימים של מנוחה, אני "אורז" אותו בתוך מחוך תומך ושולח אותו לפיזיותרפיסט (על גבי האריזה אני מקפיד לרשום: "זהירות, שביר" ו"לא לטלטל !")

 

שבועיים לאחר מכן, במידה והפציינט מופיע שוב בפתח דלתי כשהוא מכופף ומתייסר, אני נמלט לעבר הדלת האחורית. לפני שאני טורק אותה מאחוריי, אני משאיר את מזכירתי עם הנחיות למסור לפציינט את שמות האורטופד והנוירוכירורג הטובים ביותר בעיר.

 

אומללים לפחות כמו הפציינטים הסובלים מכאבי גב, הם הפציינטים שסובלים מגזים. בדומה לכאבי הגב, גם בעיית הגזים היא מהקשות יותר לטיפול.

 

אם הפציינט לא מספר לך בצורה ישירה על בעייתו, אתה יכול בקלות יחסית להגיע לאבחנה הנכונה אם תפנה מבטך מעלה ותבחין בפציינט מרחף לו לכיוון התקרה. אני מתכוון כמובן, למקרים הקיצוניים במיוחד.

 

במקום להודיע לפציינט המיוסר שאין ברירה, וכי עליו להתרגל להתעופף בנתיבי חייו ככדור פורח –

אני עושה כל מאמץ אפשרי לפטור אותו מכל האוויר המיותר הכלוא בגופו.

 

אני מדגים בפניו כיצד לנשוף את האוויר לפני בליעת האוכל. אני מורה לו להימנע למשך שבוע מהמאכלים הבאים: משקאות מוגזים, חלב, קטניות, בצל, כרוב, חיטה מלאה וכמויות גדולות של פחמימות – בעיקר פירות. אם הדיאטה הזו לא מועילה והפציינט מוסיף לרחף מעל מיטת הטיפולים שלי, השלב הבא כדי להיפטר מהגזים הוא שימוש בבאריום.

 

במטופלים שגילם מעל 50, יש לוודא שבעיית הגזים אינה סימפטום לסרטן בדרכי העיכול.

אם, בדומה לדיאטה, גם בדיקה מקיפה של דרכי העיכול לא מדגימה כל תוצאה – או אז אני חושף את הקלף המנצח שלי: פסיליאום. אבקת הפלאים הזו הופכת במגע עם מים לחומר דמוי ג'לי ולדעתי זוהי התרופה הנפלאה ביותר בגסטרואנתרולוגיה. לא זו בלבד שהיא מנטרלת את הגזים, אלא גם משתלטת בהצלחה על שלשול או על עצירות הנגרמת ממעי עצבני  כבונוס נוסף, היא אף עשויה לסייע במניעת סרטן מעיים.

 

כפית של אבקת פסיליאום אמנם לא מתאפיינת בטעם משובח במיוחד, אבל כך גם קערית סובין – בעלת השפעה דומה על מערכת העיכול.

 

מאז שהפכתי ברחבי העיר לשם דבר בתחום ריפוי בעיות הגב והגזים, תהלוכה של אנשים כפופי גוו מלווים באובייקטים מנופחים ומרחפים מקיימת עליה לרגל למרפאתי דרך קבע.

 

לפעמים מחיר ההצלחה הוא גבוה מכדי לעמוד בו.