contact Clinic procedures links questions out for a stroll Just arrived tips home
Hebrew articles
english articles
lexicon
about Dr. Hofman
check-up
גרסת הדפסה

ד''ר רוברט הופמן      Dr. Robert D. Hoffman

רופא משפחה מומחה       Specialist in Family Medicine

8Gordon Street  רח' גורדון     hoffman5@netvision.net.il

 

המלצת החודש:  צ'ק אפ שנתי עשוי להציל את חייך

דר' הופמן ממליץ מאוד להקפיד על בדיקות תקופתיות לגילוי מוקדם של מחלות מסכנות חיים.

גילוי מוקדם לסרטן – האם אנחנו עושים את המוטל עלינו ?

התשובה, במילה אחת, היא לא.

בסקר שנערך לאחרונה התברר כי שיעור ביצוע בדיקת דם סמוי בצואה בארץ עומד על 1.7 אחוז בלבד !

מדובר על בדיקה שכל אדם מעל גיל 50 אמור לבצע מדי שנה. קשה להאמין שהרופאים והמטופלים מאפשרים הזנחה מסוג זה, במיוחד כאשר מדובר בבדיקה פשוטה לגילוי סרטן המעי הגס, שהינו גורם המוות השני בשכיחותו מבין סוגי הסרטן השונים.

ההסבר שניתן ע''י רופאים ומטופלים כאחד לתופעה זו, קשור לכך ש''לא נעים להתעסק בקקי'' ושבדיקת הקולונוסקופיה ''לא נעימה'' ! שני הדברים אמנם נכונים, אך בוודאי אינם מצדיקים התעלמות מסרטן שניתן לריפוי מוחלט בעזרת גילוי מוקדם.  

מגיל מסוים, החשש מפני סרטן מטריד את כולנו. אין יום שלא שומעים או קוראים על מישהו, קרוב או מפורסם, שחלה או הוכרע על ידי הסרטן.

 

מהו הסרטן ?

מחלת הסרטן מתאפיינת בהתרבות בלתי נשלטת של תאים. בניגוד לדיעה הרווחת בציבור, הסרטן אינו מחלה בודדת כי אם קבוצה של מחלות. לכל סוג סרטן ישנה ''התנהגות'' אופיינית לו. התנהגות זו שונה בקצב גדילת התאים ובנטייה שלהם לפיזור גרורתי. כמו כן, סוגי סרטן ניתנים לגילוי מוקדם בדרכים שונות ומגיבים לטיפול בשיעורי הצלחה שונים. בשל האפשרות של הגילוי המוקדם ויעילות הטיפול הוגדרו בעולם 5 סוגי סרטן כיעדים לגילוי מוקדם, והם: סרטן השד, סרטן המעי הגס, סרטן צוואר הרחם, סרטן הערמונית (פרוסטטה) וסרטן העור (מלנומה).

בעשרים השנים האחרונות הרפואה התקדמה מאוד בטיפול ואף בריפוי של חלק גדול מסוגי הסרטן. על כן, גילוי מוקדם הוא חיוני לטיפול במחלה בשלבים המוקדמים ביותר שניתן. קיימות המלצות ברורות של ארגוני הרפואה השונים אודות בדיקות הסקר שצריך לבצע, באיזו תדירות ולפי קבוצות הגיל השונות.

כדאי ליזום מדי שנה שיחה עם הרופא המטפל לגבי התכנית האישית שלך לרפואה מונעת. חשוב לקחת אחריות אישית לביצוע בדיקות אלה, ולהקפיד לקיים שיחת סיכום עם הרופא לגבי תוצאות הבדיקות. אל תצאו מנקודת הנחה שתוצאות הבדיקות הגיעו לרופא שלכם !

 

הבדיקות המומלצות לגילוי מוקדם של סוגי הסרטן השונים.

סיכום ההמלצות לגילוי מוקדם נמצא ב''צ'ק –אפ'' בעמוד הבית 

 http://www.drhoffman.co.il/checkup.htm

 

1. סרטן השד

חובה לבצע בדיקת שד ידנית אצל הרופא המטפל מדי שנה, החל מגיל 30. הבדיקה יכולה להתבצע ע''י רופא המשפחה, הגינקולוג או כירורג. ממוגרפיה צריכה להתבצע מדי שנתיים לנשים מעל גיל 50. ישנם חילוקי דעות בעולם לגבי ממוגרפיה החל מגיל 40. במידה ויש היסטוריה משפחתית של סרטן שד, ההמלצה היא להקדים את ביצוע הבדיקות הללו. בשל חוסר יעילותה של בדיקת השד העצמית, הופסקה ההמלצה לבצעה.

 

2. סרטן המעי הגס

מומלץ לכל אחד באוכלוסיה לבצע בדיקות החל מגיל 50 .

בדיקת ''דם סמוי'' בצואה- זוהי הבדיקה הפשוטה.  זו בדיקה שניתן לבצע גם בבית, על מנת לוודא שאין דם מיקרוסקופי בצואה. אם יש, אז צריך לבדוק הלאה, לראות מה מקור הדימום. הבדיקה הביתית נקראת ''איזי דטקט''  EZ DETECT , ניתנת לרכישה דרך האתר או בבתי מרקחת פרטיים ללא צורך במרשם. עולה כ 35 ש''ח לקופסא המכילה 5 דפים. זורקים לאסלה דף אחד לאחר כל יציאה ואם מופיע ''פלוס'' כחול - יש דם בצואה. הבדיקה פשוטה ואמינה. יש לבצע 3 פעמים במהלך שבוע, פעם בשנה. ניתן גם לבצע את הבדיקה בחינם דרך קופת החולים, אולם אז נדרשת דיאטה מיוחדת במשך שבוע לפני הבדיקה, ויש להביא את הצואה למעבדת קופת החולים. דרך אגב, אם יש דם הנראה לעין ( טחורים או סדק בפי הטבעת ) אין טעם לבצע את הבדיקה באותו שבוע.

קולונוסקופיה - הבדיקה המהימנה ביותר. ההמלצה היא לבצע את הבדיקה מעל גיל 50 ולאחר מכן אחרי עשור, אלא אם כן מתגלים ממצאים.

הבדיקה מתבצעת עם סיב אופטי ארוך שמוחדר דרך פי הטבעת, על ידי גסטרואנטרולוג. הבדיקה לא נעימה אך קצרה ( כ- 15 דקות ), ולרוב מקבלים חומר ''טשטוש'' לפני. כמעט כל גסטרואנטרולוג מבצע את הבדיקה. הקושי העיקרי - ''ההכנה'', כלומר- להגיע למצב שהמעי הגס נקי מצואה. לצורך כך, יש לשמור על תזונה ''דלת שארית'' מספר ימים ( בעיקר נוזלים ) ובסיום ליטול ''משלשל'' חזק ( לפעמים ממש בסוף מבצעים גם חוקן ). רוב המטופלים מדווחים שההכנה קשה יותר מהבדיקה.

אפשרות נוספת היא קולונוסקופיה וירטואלית ( מבצעים בעזרת CT ) ניתן לקרוא על זה באתר שלי במדור ''לבריאות'' :

http://www.drhoffman.co.il/newsPrint.asp?mekorotId=84

 

3. סרטן צוואר הרחם

 מומלץ לבצע משטח צוואר הרחם (PAP) לפחות אחת לשלוש שנים לכל אישה שהייתה או שהינה פעילה מבחינה מינית. את המשטח מתחילים לבצע החל מהגיל בו האישה מתחילה להיות פעילה מינית ! על כן, חובה על כל אישה להגיע לבדיקת רופא נשים מדי שנה.

עקב שיעור נמוך של סרטן צוואר הרחם בנשים יהודיות, נהגו בעבר לחשוב כי ניתן לוותר על ביצוע הבדיקה. הנחה זו התבררה כמוטעית ביסודה !

 

4. סרטן הערמונית (פרוסטטה)

מומלץ לכל גבר מעל לגיל 50 להיבדק ע''י אורולוג.

הבדיקות האפשריות לגילוי מוקדם כוללות בדיקה ידנית על ידי האורולוג, אולטרה-סאונד רקטלי לפרוסטטה או בדיקת דם ל- PSA.  

אין תמימות דעים מקצועית לגבי ביצוע בדיקת דם ל- PSA , למרות הדיעה הרווחת באוכלוסיה. יתרה מזאת, בארה''ב שוקלים להחתים מטופלים על טופס ''הסכמה מדעת'' שהם מבצעים את בדיקת הדם ל- PSA בניגוד להמלצות הרופא; זאת בשל ריבוי תביעות משפטיות עקב ההשלכות של תוצאות חיוביות-שגויות.

תוצאה גבוהה של PSA תוביל לביופסיה ועלולה אף לגרור כריתת פרוסטטה שלא לצורך. 

 

5. סרטן העור (מלנומה)

ראשית – מניעה.

לתשומת לבם של אוהבי השמש: אירוע אחד בלבד של כוויית שמש חמורה, מעלה את הסיכון ללקות בסרטן העור. ניתן להקטין את הסכנה ע''י התנהגות חכמה בשמש. הבדיקות לגילוי מוקדם מומלצות לכלל האוכלוסייה אך בעיקר לבעלי עור בהיר, יתבצעו אצל רופא עור, רצוי בעירום מלא.

לסיום, הקפידו על ביצוע בדיקות הסקר, שכן הסטטיסטיקה מלמדת כי בבדיקות סקר שנערכות בקרב 500 אנשים, ניתן לגלות מקרה סרטן אחד בשלב מוקדם ולהציל את חיי המטופל.