contact Clinic procedures links questions out for a stroll Just arrived tips home
Hebrew articles
english articles
lexicon
about Dr. Hofman
check-up
גרסת הדפסה

ד''ר רוברט הופמן      Dr. Robert D. Hoffman

רופא משפחה מומחה       Specialist in Family Medicine

8Gordon Street  רח' גורדון     hoffman5@netvision.net.il

 

 

הפרעת קשב – קצת על השימוש בריטאלין

 

הגיע הזמן שאעלה בכתב את גישתי לגבי השימוש בריטאלין, במיוחד לאור החשיפה האדירה לה זוכה הנושא בתקשורת.

 

אני בעד השימוש בריטאלין. אני חושב שמדובר בתרופה טובה, יעילה ובטוחה, לסובלים ממחלת ADD, הפרעת קשב.

 

אני חושב שאי מתן ריטאלין לילד ( או למבוגר ) הסובל מהשלכות המחלה הוא עוול, בדיוק כמו מניעה של טיפול תרופתי יעיל לכל מחלה אחרת.

 

לצערי אי השימוש בטיפול תרופתי להפרעת קשב דומה מאד לטיפול/אי טיפול במחלות נפש למיניהן. הרבה מעורבות של רגשות, הרבה התערבות של המשפחה והסביבה, והרבה הרבה מידע ממקורות לא מוסמכים, או מגמתיים. לצערי, אנשים רבים הסובלים ממחלות נפש גם אינם מקבלים טיפול תרופתי יעיל בשל חששות ודיעות קדומות.  כל זה בהבדל עצום מגישת המשפחה לקבלת חוות דעת וטיפול תרופתי מהרופא המטפל במחלות אחרות. נדיר שהורה יפקפק באבחנה של דלקת ריאות והצורך במתן אנטיביוטיקה. אז מה קורה פה? הורים לא בטוחים ביכולת הרופאים לאבחן ולטפל במחלות בתחום הנוירולוגי/התנהגותי??

 

המונח ''הפרעת קשב'' מייצג כנראה קשת רחבה של מצבים נוירולוגיים הפוגמים ביכולת המח לקלוט ולעבד מידע מהסביבה. ההפרעה פוגעת ביכולת של הילד והמבוגר ללמוד, ולעבוד. ילד הסובל מהפרעת קשב לא יפיק הנאה מלימודים, ויצטרך להשקיע מאמץ גדול להצליח בהם. לעתים הוא גם ממש יסבול מהלימודים, וזה יקבע את גישתו ללימודים. סבל זה עלול לקבוע את בחירת המקצוע העתידי, ובכלל את מסלול החיים של הילד/נער/מבוגר. לכן חשוב לנו לאבחן את הפרעת הקשב בגיל מוקדם, ולבדוק אם ריטאלין או תרופות אחרות מועילות.

לכל אדם הסובל מהפרעת קשב מגיע ניסיון טיפול עם ריטאלין!

 

 

בשל הויכוח הציבורי/תקשורתי בנושא, ודעות מנוגדות בתוך הציבור ובתוך ציבור המטפלים, הממשלה האמריקאית יזמה מחקר ענק לגבי הטיפול היעיל בהפרעת קשב:

 

The National Institute of Mental Health's recently initiated 5-year, multisite, multimodal treatment study of children with attention-deficit hyperactivity disorder (MTA) is the first major clinical trial in its history focused on a childhood mental disorder.  August 1995

 

המחקר תוכנן בתיאום ושיתוף של כל בעלי הדעות המובילים בתחום, וכלל את  התומכים ואת המתנגדים לשימוש בריטאלין, כאשר מטרת המחקר הייתה ''איזה מחקר יוכיח לשביעות רצונך את סוגית הטיפול הנכון והיעיל בהפרעת קשב''. מחקר זה, רחב היקף עם כ-600 ילדים שחולקו ל-4 סוגי טיפול, בדק מה הטיפול היעיל להפרעת קשב. סוגי הטיפול כללו:

 

1. תרופתי, 2. התנהגותי, 3. שילוב של שניהם, 4. המשך הטיפול המקובל בקהילה.

 

הקבוצה שקיבלה טיפול התנהגותי זכתה לטיפול עשיר ומגוון שכללה תוכנית הכשרת הורים (עד 35 פגישות עם מטפל משפחתי), תוכנית התערבותית בבתי ספר (כולל חודשיים ''מחנה קיץ'' עם לימודי אסטרטגית לימודים ודרכי התמודדות עם הפרעת קשב), ותוכנית תמיכה אישית (סייעת צמודה לכל ילד!). ההתערבות ההתנהגותית הייתה חלומו של כל הורה ומחנך. אין ספק שתוכנית כזו אינה ברת השגה בשום מקום בעולם כיום.

 

תוצאות המחקר הוכיחו שמתן תרופות כגון ריטאלין משפרות את מצבם של ילדים הסובלים מ ADHD, יותר מאשר טיפול התנהגותי בלבד. טיפול המשלב את שניהם הוא ככל הנראה הפתרון הטוב ביותר (לא מפליא!).

 

סקירה (באנגלית) של מבנה ותוצאות המחקר ניתן לראות ב:

http://www.nimh.nih.gov/childhp/mtaqa.cfm

אתר של מוסדות הבריאות האמריקאים בנושא הפרעות קשב:

http://www.nimh.nih.gov/healthinformation/adhdmenu.cfm

ומתוך האתר הזה, חלק המוקדש לטיפול תרופתי והתנהגותי: קריאה חובה לכל הורה המתלבט לגבי הטיפול הנכון!

http://www.nimh.nih.gov/publicat/adhd.cfm#treat

*במידה ויש לכם קושי לקרוא את המאמר באנגלית, שווה להשקיע ולשבת עם דובר אנגלית ולעבור ביחד אתו על הסקירה.

 

חשוב לזכור, שהאבחנה של הפרעת קשב היא לא תמיד פשוטה, (על כך אכתוב במאמר השני בנושא ), אבל אין ספק שמגיע לאדם החשוד כסובל מהפרעת קשב ניסיון טיפולי עם תכשירים מקבוצת הריטאלין.

 

לכמה זמן?

הפרעת קשב ממשיכה גם לגיל מבוגר! חשוב לדעת ש 80% מהילדים שנזקקו לריטאלין בבית יסודי יזדקקו לו בגילאי תיכון, ו כ 50% מהמבוגרים יזדקקו לו בהמשך.

 

כמו בכל נושא בריאותי אחר, עליכם לדון עם הרופא המטפל בנושא זה. תקראו, ותקבלו חוות דעת שונות. אך זכרו שרוב הדברים המתפרסמים באמצעי תקשורת מגמתיים, ולא נכתבו על ידי אנשי מקצוע (דהיינו מקצועות הרפואה !) ועם כל הכבוד לאודטה, היא לא צריכה להביע את דעותיה ה''רפואיות'' בציבור!

 

לבריאות!    ד''ר הופמן