contact Clinic procedures links questions out for a stroll Just arrived tips home
Hebrew articles
english articles
lexicon
about Dr. Hofman
check-up
גרסת הדפסה

ד''ר רוברט הופמן      Dr. Robert D. Hoffman

רופא משפחה מומחה       Specialist in Family Medicine

8Gordon Street  רח' גורדון     hoffman5@netvision.net.il

 

בעיות אתיות ברפואה משלימה

 

רפואה משלימה היא דבר נפלא. עובדה שחולים בכל העולם תומכים בצורה זו של רפואה בהתלהבות. לפני כחמש שנים, האוכלוסייה באוסטרליה לדוגמא, הוציאה יותר כסף עבור רפואה משלימה מאשר רפואה מערבית !

 

יש לפחות 30,000 מטפלים ברפואה משלימה בארץ, ואלפים רבים נוספים אשר עברו קורסים כאלה או אחרים במסאז' סיני/יפני, רייקי או שיטה דומה ל"ריפוי".

 

מצד אחד- מגמה חיובית.

אלפי אנשים לומדים לעזור לעצמם ולאחרים. הקורסים מעניינים, עוד פן של חינוך למבוגרים. מה טוב מאמא שתוכל להפיג את כאבם של ילדיה באמצעות העברת אנרגיות? נעים לראות ילד הסובל מכאבים פונה אל אמו בציפייה שתוכל למגר את כאביו ע"י טיפול ברייקי.

 

יחד עם זאת, ישנם מספר חסרונות בהכשרה העממית ברפואה המשלימה לסוגיה.

 

החיסרון הראשון – בלבול

לא ניתן ללמוד רפואה בקורס, אף אם מדובר בקורס רציני. בוודאי שלא ניתן לעסוק ברפואה מתוך כוונות טובות והכשרה של קורס זה או אחר. המציאות היא כי אלפי מטפלים מקבלים חולים הלכה למעשה במרפאות שלהם;

קובעים אבחנה לאחר בדיקה, ממליצים ומבצעים טיפולים – כל זאת מבלי שיהיה בידם רשיון לעסוק ברפואה ואף לא ברפואה משלימה; ללא פיקוח וללא ביטוח. כמובן שהם אינם אחראים להשלכות עיסוקם ברפואה.

 

החיסרון השני – העמדת הרפואה המשלימה כטוב וטבעי לעומת הרפואה בידי רופאים

אמנם דעה זו רווחת בציבור אך היא מחוזקת ע"י רוב המרפאים הטבעיים וכך, בכל פרסום של רפואה משלימה מצטיירת מגמה הרומזת כאילו הרופאים לא "בעד" החולה, או שתרופות הן למעשה כימיקלים מסוכנים ובעוד שרפואה טבעית מאפשרת גישה הוליסטית (כללית) על האדם הרי שהרפואה ה"רגילה" מוגבלת עקב טווח הראייה הצר של הרופא המטפל...

 

פרסומות אלו עלולות להוביל למצב אבסורדי בו חולה עלול להחליט כי אדם שברשותו מאה שעות הכשרה, אשר לא התנסה בלימודי מדע של גוף האדם ומחלותיו – הוא מטפל מועדף מרופא "רגיל" !

 

אז מה עושים ?

 

ראשית – מחכים לנס. משרד הבריאות הקים ועדת מומחים בנושא רפואה משלימה לפני 15 שנה, שקבעה כי צריך לעשות סדר בתחום זה באמצעות מבחני רישוי, רשיון לעסוק בטיפול ופיקוח רפואי. מתישהו אנחנו מקווים שמשרד הבריאות אכן ישמע להמלצות ועדת המומחים שהקים... עד אז, רצוי לפנות לרופאים שעוסקים ברפואה משלימה. אני בהחלט מסכים שחלקם למדו פחות רפואה משלימה מאשר בוגר מכללה שהשקיע בלימודיו 3 שנים, אך בראש ובראשונה אל לנו לשכוח כי הרופא למד 7 שנים (לכל הפחות) ועבר מבחנים לצורך קבלת רשיונו. רפואה מודרנית היא נושא מורכב מדי ללימוד עצמי או לימוד מהניסיון בלבד.

 

שנית – חשוב לשמור תמיד על קשר עם הרופא המטפל – גם אם אינו תומך נלהב ברפואה משלימה או אף מזלזל. הוא חייב להיות המאבחן של מחלותיך והיועץ שלך לגבי אפשרויות הטיפול השונות, ומה ההשלכות של אי מתן טיפול (מערבי) מקובל.

 

שלישית – תמיד להתייחס לרפואה המשלימה ככלי טיפולי ולא ככלי אבחנתי. אבחנה של מחלות שונות ע"י מישוש הדופק של עורק היד או ע"י הסתכלות מעמיקה באישון העין, או באמצעות קליטת "אנרגיות" - כל אלה מרתקות ומסקרנות כמו מיומנות הקריאה בעלי תה או בקלפים, והן גם מהימנות בדיוק באותה המידה. איני פוסל את האפשרות כי קיימים אנשים בעלי סגולות מרפא או אנרגיות מיוחדות, אך האם סביר שכל בוגר קורס בן שבוע ימים יפתח בעצמו את הכישורים הללו ?... אני בספק.

 

השאירו את הרפואה המשלימה ככלי עזר טיפולי,

ובעיקר כאשר הטיפול הרפואי המקובל אינו עוזר.

 

 

סוגיות אתיות

 

 

1.     מטפלים ''עוסקים'' ברפואה.

 

א. הפונים לא מבחינים בהכשרה וידיעות של המטפל או הרופא. רשיון לעסוק

    ברפואה מבטיח רמת הכשרה.

ב. אין אחריות למטפלים לא ברמה המוסרית ולא ברמה המשפטית. כמו בפניה

    לאחות, האחריות מוגבלת. הכרה של רופא באחריותו מבטיחה זהירות ושיקול

    דעת (גם להשלכות לא שכיחות).

ג. אין למטפל קוד או נורמות של התנהגות (שבועת היפוקרטס, חשש מתלונה או

    תביעה ואובדן רשיון, הכשרה בבית ספר לרפואה להתנהגות).

ד. נותנים חוות דעת רפואית לגבי בירור, אבחנה, וטיפול- כאשר אין בידיהם

    הכלים לכך.

 

 

2.     הצגת הרפואה כ"רעה" או "צרת אופקים" לעומת הרפואה ההוליסטית

 

הצגת הרופא המטפל באור שלילי, כאילו שהוא אינו מבין את הבעיות הרפואיות של החולה בשל הכשרתו. להצגה זו אין כל יסוד במציאות של

חינוך הרופאים או גישתם לגוף האדם.

 

דבר זה מעודד "נתק" בין המטופלים והרופא. לעתים הרופא המטפל אינו מעורב בטיפולים של המטופלים שלו. נדיר שמטפל הוליסטי כותב מכתב לרופא המטפל.

 

 

3.     מסחור הטיפול

 

א. רוב הרפואה המשלימה עדיין בשוק הפרטי. טיפולים עולים מאות ועד אלפי

    ש"ח.

ב. הצורך ב"קורס" טיפולי נקבע על ידי אותו גורם שמתפרנס ממתן הטיפולים.

ג. אין בידי מטופלים ''קנה מידה להצלחה'' לגבי הטיפול. המשך הטיפול נקבע על

    ידי נותן הטיפול.

ד. כאן יתרונן של מרפאות לרפואה משלימה של קופות החולים בהן יש הפרדה

    בין ה"ממיין" לבין נותן השירותים.

 

 

4. פריצת גבולות והגיון המדע

 

בכל סגנון של רפואה משלימה יש את התורה שלה, עם תיאוריות של ממציא או מפתח השיטה. בסקר באנגליה מצאו 160 סגנונות של רפואה משלימה. לכל שיטה יש את ההסברים שלה  לעבודת גוף האדם ולקלקוליו. לעתים מעורבות אנרגיות וכוחות שאיננו יכולים למדוד.

ההסברים למטופלים לגבי הטיפול המשלים מאלצים אותו להינתק מהידוע על גוף האדם, ומהמדע, ולהאמין במשהו אחר. דבר זה מקשה על המטופל לברר, לבדוק ולהחליט לגבי נכונות הטיפול כפי שמצפים מהפציינט המודרני בגישתו לטיפול רפואי.