contact Clinic procedures links questions out for a stroll Just arrived tips home
Hebrew articles
english articles
lexicon
about Dr. Hofman
check-up
גרסת הדפסה

ד''ר רוברט הופמן      Dr. Robert D. Hoffman

רופא משפחה מומחה       Specialist in Family Medicine

8Gordon Street  רח' גורדון     hoffman5@netvision.net.il

 

 

הנחיות / עצות למטיילים

 

התרופות והשימוש בהם:

 

באופן כללי תמיד להצטייד בתרופות ה''קבועות'' ובמיוחד תרופות שנטלת בחצי השנה האחרונה. לדוגמא דלקת בדרכי השתן או פטרייה נרתיקית... 

כדאי להצטייד במד חום!

 

בעיה מספר אחד בטיולים: שלשולים- (לפעמים מלווה בהקאות)

לכן נצטרך תרופות לטיפול וכן להחזרת נוזלים לגוף.

קלבטן - (שמו בחו''ל PEPTO BISMOL) נוזל או כדורים. התרופה הבריאה ביותר נגד שלשול. נוטלים מנה לאחר כל שלשול, עד 7 פעמים ביממה. תופעת לוואי צובע צואה בשחור, (ובשימוש רב - גם את הלשון). עדיף תמיד להשתמש בזה על פני האימודיום.

אימודיום Imodium - קפסולות. מכיוון שפחות ''בריא'', לקחת רק אם הקלבטן נכשל. נוטלים 2 קפסולות בהתחלה, ובהמשך קפסולה כל 6 שעות בהתאם לצורך. (נקרא גםStopit  Loperid)

דיאטה עוצרת- בעיקר להימנע מדברי חלב ומוצרים עם קפאין (לדוגמא קולה, תה וקפה). מותר וכדאי לאכול (למרות שלעתים אין תיאבון) אוכל מקדים ריפוי. הכי בריא - מרק עוף. (מקור למלחים וחלבון) אולי כדאי לרכוש קוביות מרק נמס.

 

נגד הקאות- פרמין PRAMIN נרות, כדורים או בזריקה. נר עדיף כי אין חשש להקיא אותו. הוא נמס בחום, אז אם יש חשש שהתרכך - להכניס נר בעטיפת הפלסטיק שלו - לכוס מים קרים לרבע שעה. המינון: נר או כדור עד 4 פעמים ביממה. תופעת לוואי - מרדים. מתי לוקחים ? אחרי ההקאה השניה…

 

תמיסת החזרת נוזלים – ORAL REHYDRATION SALTS – המוצרים בשוק משקה בשם ''איזוסטאר'' לספורטאים. זה משקה איזוטוני אידיאלי להחזרת נוזלים. הוא טעים (מגיע בטעמים של לימון או תפוז) וקרוב לוודאי שניתן להשיגו בחו''ל בשמות מקומיים.

יש גם ''תרופות'' איזוטוניות - הידרן HYDRAN (שקית להכנת ליטר) רייהידרט (שקית ל 250 סמ''ק), ואורסט (טבליות להכנת 60 סמ''ק. חשוב למהול בדיוק בכמויות הרשומות).

 

לעתים רשום בספרי תיירות לקחת אנטיביוטיקה נגד ''דיסנטריה'' (מחלה חיידקית עם חום שלשולים דמיים והקאות) . ניתן להצטייד בזינט ZINNAT או ציפרוגיס CIPROGIS שגם יעילים לדלקות בדרכי השתן. הטיפול: כדור פעמיים ביום ל-3 ימים.

 

בעיה שנייה: זיהומי עור- פצע בחו''ל מזדהם בקלות. לכן… כל פצע לשטוף מיד עם מים וסבון.

*** בתיק ''יום'' לקחת סבון קטן, ובקבוק מים ''ספייר'' למקרי חירום.

פולידין POLYDINE משמש לחיטוי בלבד. לכן רצוי לקחת בקבוק קטן של נוזל . אין כל הצדקה במשחת פולידין. הכי חשוב שטיפה עם מים וסבון.

 

משחה אנטיביוטית- במידה ובכל זאת יש זיהום (אודם סביב הפצע או מוגלה) פוסידין או בקטרובן. BACTEROBAN; FUCIDIN. למרוח כמות קטנה 3 פעמים ביום, למספר ימים. (נקרא גם MUPIRICIN-TEVA)

 

נגד פטריות ברגליים - רק לאנשים עם נטייה… (אגיסטן או דקטרין)

 

אנטיביוטיקה- כדאי שיהיה לדלקת גרון (רק אם יש חום !), או שיעול עם חום, או דלקת בדרכי השתן… עדיף להתייעץ איתי לפני השימוש.

זינט -  ZINNAT 250 מ''ג - כדור פעמיים ביום אחרי אוכל, לפחות ל-5 ימים. (נשים - זה עלול לגרום לפטרייה בנרתיק. לכן למי שיש נטייה, לאכול יוגורט פרו-ביוטי בימי הנטילה, וכן להצטייד בתרופות מראש)

 

משכך כאבים/ נגד חום- היעיל ביותר: אופטלגין OPTALGIN או בחו''ל DIPYRONE or NOVALGIN בדרום אמריקה. מותר עד 6 פעמים ביום.

 

ספריי לאף - חשוב בעיקר לטיסה. בעיקר טיסה ארוכה, אם האף סתום לוודא שיהיה פתוח שעה לפני נחיתה. (לדוגמא אוטריבין או ויברוציל)

 

נגד אלרגיה - ''אנטי-היסטאמין'' כדאי שיהיה (נגד התעטשויות או פריחה מגרדת) כדור לוראסטין LORASTINE יעיל מאד. (נקרא גם Loratidine-Teva או תרופה דומה Histazine) (נוטלים אחת ליום, וזה לא אמור להרדים)

 

כדאי לקחת משחה נגד עקיצות מגרדות (סטרואידי) - לדוגמא NERIDERM  נרידרם) או הידרוקורטטיזון או יוקרוטן. ניתן למרוח עד 3 פעמים ביום. אפשר להשתמש לסירוגין עם פניסטיל ג'ל.

 

מניעת מלריה

לפעול לפי המלצת מרפאת המטיילים ואתר ה-CDC. מלריה מחלה רצינית ולא נחמדה. חשוב מאד לקחת את מלוא הטיפול של התרופה המומלצת. אישית אני חושב שהטיפול ה''פשוט'' של פעם בשבוע בלריאם (מפלוקווין השם הגנרי) הכי כדאי- בתנאי שזה מכסה את האזור שאליו אתם מטיילים. למרות השמועות (כולל באתרי אינטרנט) נדיר שיש תופעות לווי.

 

 

המלצות:

1. תשאיר את התרופות באריזה המקורית. אנשי המכס והמשטרה אינם מרוצים מ''שקית'' של תרופות.

2. תדפיס את רשימת התרופות הקבועות שלך, עם השמות הכימיים והמינונים. תשמור מספר עותקים במקומות שונים.

3. תשמור גם את התרופות במספר מקומות (לא הכל במזוודה).

4. במידה ויש לך עבר רפואי ''עשיר'' תדפיס אותו באנגלית.

5. במידה ויש בעיה רפואית בחו''ל - תתקשר לרופא שלך!

 

 

כדאי מאד לגלוש לאתר האמריקאי לבקרת מחלות זיהומיות:

אתר מידע מעולה למטיילים - www.cdc.gov.

 

חובה להתייעץ עם מרפאת מטיילים לפני הנסיעה לגבי מידע עדכני/ תרופות/ המלצות לחיסונים/ ביצוע חיסונים/ אזורי סכנה ממגפות והמלצות למניעת מלריה!!!

ספרים, חברים, מדריכי נסיעות ואפילו הרופא החכם שלכם לא המקור למידע מעודכן לגבי יעד הנסיעה שלכם! יעוץ במרפאת מטיילים עולה כ 250 ש''ח , אבל זה ממש לא המקום לחסוך כסף.

מספרי טלפון של מרפאות ''מטיילים'' -

 

¯     רחובות – משרד הבריאות ''רמז'' 9485815 08

¯     בית חולים איכילוב – 6973559 03

¯     בית חולים תל השומר – 5303456 – 03

 

למרפאות של בתי החולים יש הנחות לחברי קופת חולים. תתקשרו לקופה שלכם לברר איפה הם ממליצים. ייתכן ולא ''משתלם'' לנסוע רחוק להנחה שהם מציעים.

 

 

נסיעה טובה, ולבריאות!! ד"ר הופמן