contact Clinic procedures links questions out for a stroll Just arrived tips home
Hebrew articles
english articles
lexicon
about Dr. Hofman
check-up
גרסת הדפסה

איך להתחיל את השנה החדשה בלי סיגריות

מאיר שלו

                         (הופיע בידיעות אחרונות - 26/9/03, מוסף לחג)

 

בכל שנה חוגגת אגודת המיסיונרים העברים יום המתקרא ''יום ללא עישון'': הטלוויזיה משדרת מבחר צילומי ריאות, הרדיו שיעולים, אונקולוגים מסכסכים בין הורים לילדים בשם העישון הפסיבי, אורולוגים מפרידים זוגות בתואנה של אובדן זיקפה. יש ראיונות עם נפטרים ועם מאפרות, מפחידים את הציבור עד מוות וממלאים את העיתונים במחטים, מדבקות, אבנים, מסטיקים וחרדות.

 

הבעיה היא שמעט מאוד אנשים מפסיקים לעשן כי הם מפחדים למות. אנשים מבקשים לחדול לעשן בגלל המיאוס. המיאוס מהריח, מהצורך לנוח אחרי חמש מדרגות, מגועל שיעולי הבוקר, מחיפושי קיוסק פתוח ב- 3 בבוקר, מהשעבוד ומהתלות.

מכיוון שאני עצמי הפסקתי לעשן לפני כ- 13 שנים, בערך בימים בהם התחלתי לכתוב בעיתון, ומכיוון שבכל שנותיי בעיתונות לא הנבתי אפילו תועלת מעשית אחת, אני מבקש להיות חיובי ומועיל לפחות הפעם ולסייע לכל מי שמעוניין להפסיק.

 

ראשית, כי אני יודע איך עושים את זה.

 

שנית, כי הימים הנוראים מתקרבים, ואם אגאל אדם אחד מהעישון, אולי אקבל מקום ב''לא מעשנים'' בגיהנום.

 

ושלישית, שנה חדשה מגיעה, והתחושה של התחלה חדשה יכולה לסייע לנגמלים.

 

בקיצור - רשימה זו נועדה למי שרוצה להתחיל את השנה החדשה בלי סיגריות.

 

קודם כל, הפסקת עישון אינה גירוש ערפאת. צריך להתנהג בשכל ולא כמו אידיוט.

צריך להבין שמדובר בפרוייקט תובעני. יש להתכונן, לתכנן, לבחור תאריך בעל משמעות, שאינו רחוק מדי וגם לא קרוב: יום הולדת, יום נישואין, שנה חדשה.

אפשר גם לנצל אישפוז או שפעת בבחינת מתוק מעז.

 

שנית, הפסקת עישון היא גמילה, וככזו היא כרוכה בתסמינים נפשיים וגופניים. אפשר לצפות  לעצבנות, לרגזנות, לקוצר-רוח. כדאי לשוחח על כך עם בני המשפחה ואף לרכוש לכולם אפודים קרמיים לקראת המבצע. כדאי גם לחפש חברים שירצו להשתתף במערכה - להפסיק בעצמם, או להחמיא, לעודד, ללחוץ כשצריך.

 

ההכנה הבאה כרוכה בסילוק של סיגריות, נרגילות, מקטרות, מציתים, סיגרים ומאפרות מן הסביבה.  במקום כל זה יש לרכוש קופת חיסכון פשוטה, אליה ישלשל הנגמל בערבו של כל יום את דמי העישון  שחסך. תוך שנה עשויים להצטבר שם בין חמשת אלפים לעשרת-אלפים שקלים, בהם יוכל לקנות  לעצמו מתנה יפה. אם יישבר, יינתן הסכום שצבר שם עד אותו יום למישהו אחר, עדיף למישהו שהוא לא אוהב.

 

ההכנה האחרונה והחשובה מכל היא הפנמת הידיעה שמדובר במלחמה לא קצרה, וחשוב לזהות את  נקודות החוזק ואת נקודות החולשה. נקודות החוזק הן הסיגריות הלא הכרחיות באמת, אלה המעושנות בהיסח הדעת. עודני זוכר אחד מידידיי, בתקופה שעוד עישן, יושב אצל שולחן הכתיבה וסיגריה אחת בוערת בין אצבעותיו, השניה מונחת על שולי המאפרה והשלישית נשלפת מן החפיסה ומוצתת ביד השניה. על סיגריות כאלה קל להתגבר. הסיגריות הבעייתיות הן אלה שקשורות בסיום ארוחה, בקפה, באלכוהול, בשיחה, במצבי לחץ ובמצבים שבנוגע אליהם אינני נוהג לעוץ עצות.

 

את יום הגמילה הראשון כדאי לפתוח בהימנעות מכוס קפה. עדיף מיץ אשכוליות סחוט, וטוב ממנו מיץ לימון. בכלל, פרי ההדר למינהו הוא בן-לוויה נאמן לאורך כל התהליך. יש בו משהו שמשכך מעט את ההתמכרות. אחרי ארוחת ו/או שתיית הבוקר חייבים לצחצח את השיניים במשחה חריפה ורצוי לשטוף במי-פה דוחים וחזקים במיוחד, משהו ברמה של ריצפז.

 

שעתיים אחר-כך, בעבודה, העסק נעשה קשה יותר. זה הזמן להתקשחות ולגיוס כוח הרצון. אם יש לכם חבר במצב דומה, צלצלו אליו. הדיבורים על מציאת עיסוקים תחלופיים לאצבעות ולפה אינם אלא הבלים. הגוף משווע לסם ולא למוצץ. יש להמיר כל סיגריה העולה על הדעת בלגימת מים, ואני שב ומזכיר: אל תשתו תה וקפה. אל תצאו עם העמיתים לצהריים בחוץ, הם יצחקו עליכם, יאתגרו אתכם, ירחמו עליכם, ובעיקר ינשפו לכם עשן בפרצוף. אכלו במקום אחר, ומיד אחרי הארוחה, אותו צחצוח שיניים באותה משחה חריפה.

 

כ- 20 שעות אחרי הסיגריה האחרונה שלכם אתם שבים הביתה. אם תהיתם לפשר המונח ''קריז'', זה בדיוק מה שאתם מרגישים. זה לא הזמן המתאים לשוחח עם

בן/בת הזוג על אמא שלו/שלה, על המכתב שהילד הביא מבית הספר או על הסיוד הקרוב. זה כן הזמן לצאת לפעילות שכרוכה בנשימה נמרצת: ריצה, שחייה, רכיבה על אופניים, עליה במדרגות.

עבדכם הנאמן, למשל, הריצה אסורה עליו מבחינה מבחינה עקרונית ואורטופדית, השחייה מטעמי שעמום, האופניים מטעמי קואורדינציה. על כן הלכתי ומצאתי לי גבעה תלולה, ומדי בוקר וערב עליתי וירדתי בה כמה פעמים. השיפור בנשימה מורגש אחרי יום אחד, ובימים הראשונים הוא התמריץ החיובי המועיל ביותר. באשר לשיפור בחוש הריח, זה מעלה את העונג מארוחות וגם מגלה את האמת על כמה חברים, עד כדי הצורך המבורך בהתרחקות.

 

לילה ראשון בלי סיגריה. אל תשכחו לשים את הכסף שחסכתם בקופה. כדאי להתייגע ולהירדם. מחר בבוקר יתחילו שיעולים מסוג חדש, שילכו ויעמיקו בימים הקרובים. זה בסדר, הריאות נפטרות ממשקעי האספלט. מחר אותו דבר: פעילות אירובית, מיץ לימון, בלי קפה, צחצוח שיניים כפייתי. בצהריים תרגישו שחוש הטעם השתפר. בהתנשפות הערב תרגישו שהריאות נושמות עמוק וטוב יותר.


*    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *

כך חולפים שלושה-ארבעה שבועות מרגיזים, ובסופם מגיע משבר.

הנגמל - עצבני, אך גאה בהישגיו ובוטח בכוחו - מחליט שזה הזמן לקחת סיגריה, וכי הוא, הנגמל, כבר הוכיח לעצמו ולעולם את נחישותו ואת גבורתו, וגם מגיע לו פרס.

הוא נוטל לו סיגריה, ולשמחתו הוא מגלה שטעמה איום ונורא, מזעזע. שונה הרבה מכל הגעגועים המתוקים שהתאבכו לו בהזיותיו מאז היום בו הפסיק.

איך זה יכולתי להתענג על תועבה כזאת? הוא שואל את עצמו ולוקח עוד אחת.

למה לא? הסכנה חלפה: יש בו היכולת המוכחת להיגמל, וטעמה של הסיגריה דוחה ונורא. אלא שעתה קורה דבר מעניין: הסיגריה השנייה - טעמה נפלא.

הנגמל מתנסה בעונג המזכיר חזרה לאהובה ישנה, השבה מן המרחק ומן הזיכרונות והיא תערובת של ממשות וחלום: כל התענוגות הידועים והזכורים וכמה ניואנסים חדשים שגרמו המחסור והכמיהה. מה יעשה האדם? כוחו נפוג ולבבו נמס, הוא שב ונלכד בפח, ולמחרת - חפיסה שלמה.

 

יש להיזהר מאוד ממשבר החודש הראשון ולהיעזר בידיעה שאחריו מתחילים הדברים להיות רגועים יותר. משבר נוסף יבוא אחרי חצי שנה עד שנה, ומי שיצלח אותו, יוכל להמשיך בקלות יחסית. אבל הגעגועים נמשכים עוד כמה שנים טובות, וצריך לזכור שסיגריה אחת מסוגלת להשיב אותך אל נקודת ההתחלה.

 

                        נסכם, אם כן, את הצדדים העיקריים של הגמילה

קביעת תאריך בעל משמעות.

הרבה מיץ לימון ואשכוליות. כמה שפחות קפה, תה ואלכוהול. סילוק אובייקטים עישוניים מהסביבה. זיהוי הסיגריות החשובות והסיגריות האגביות. שמירת הכסף הנחסך. בקשת חנינה מהמשפחה. צחצוח שיניים במשחה חריפה אחרי כל ארוחה ושתייה. פעילות גופנית נמרצת שכרוכה בהתנשמות ובהזעה. זיהוי זמני המשבר וציפייה לבואם.

 

שלוש הבהרות לסיום:

אלף, איני מנהל סדנאות גמילה וקבוצות תמיכה.

בית - לא ממש אכפת לי אם תפסיקו לעשן או לא.

גימל - קטע זה אינו אנלוגיה, מטאפורה או אלגוריה.

שנה טובה.