contact Clinic procedures links questions out for a stroll Just arrived tips home
Hebrew articles
english articles
lexicon
about Dr. Hofman
check-up
גרסת הדפסה

ד''ר רוברט הופמן      Dr. Robert D. Hoffman

רופא משפחה מומחה       Specialist in Family Medicine

8Gordon Street  רח' גורדון     hoffman5@netvision.net.il

 

עצות לגבי טיפול בעצירות אצל תינוקות


מדובר בבעיה שכיחה ומתסכלת מאוד. הורים רבים מתמודדים עם תדירות היציאות של התינוק שלהם, ויש לנו מעט מאוד שליטה בנושא.


מהי עצירות??

ברפואה עצירות מוגדרת כאשר אין יציאה מעבר ל- 3 ימים, אך רוב ההורים מאבדים סבלנות הרבה לפני כן.


הורים גם מאוד מודאגים מהסבל של התינוק ביציאה.

 

כדאי לעיין בחוברת ההנחיות של משרד הבריאות לגבי תזונה בתינוקות. יש קישור ברשימת הקישורים שלי.

http://www.health.gov.il/units/spoke/hanaka.doc


מתוך החוברת הנ''ל:


"עצירות:


לא קיימת הגדרה חד משמעית לעצירות בגיל הינקות. מספר היציאות הטבעי שונה מתינוק לתינוק ונע בין יציאה לאחר כל ארוחה עד יציאה פעם במספר ימים . כמו כן נורמלי שהתינוק מאדים או נראה מתאמץ . חשוב מאד לחנך את ההורים על השונות הרבה בין תינוקות בהרגלי היציאות, על מנת למנוע חרדות מיותרות או טיפול יתר. על כן אין מקום לטפל במקרים כאלה על ידי מתן מיצי פירות וירקות (עגבניות, שזיפים וכו') או שתייה אחרת, כולל מים, לפני גיל 7 חדשים. כמו כן, אין טעם לשנות את סוג המזון אליו רגיל התינוק. מעל גיל 7 חדשים, ניתן להוסיף מזונות הממריצים את פעילות מערכת העיכול, כגון: פירות, ירקות, קטניות ודגנים. תפריט זה עדיף על מתן תכשירים שונים לטיפול בעצירות.


במקרים בהם יש יציאות קשות וכואבות, יכול הדבר לרמז על בעיה רפואית. במקרים אלה יש להפנות לרופא מטפל להמשך בירור וטיפול.''


טיפולים ''עממיים''


גירוי פי הטבעת במד חום


 אני לא בעד גירוי פי הטבעת כדי לעודד יציאה, אם אפשר להימנע מזה. היו מקרים של פגיעה ברקטום ממכשירים נוקשים (כגון מד חום), וגם אם משתמשים במשהו רך (יש המגרים עם נוצה, או מעט שמן על האצבע) הגוף מתרגל ליציאה לאחר גירוי, ואני מעדיף שהיציאות יבואו ללא צורך בגירוי חיצוני.


 


עיסוי ו/או תרגילי רגליים


ניתן לעומת זאת לעשות עיסוי של הבטן למספר דקות, ותרגילי רגליים (ברכיים לחזה) לעידוד פעילות המעי.


ניתן גם לעשות את העיסוי בזמן אמבטיה נעימה (אולם יש לקחת בחשבון את האפשרות שהתינוק ''ישתחרר'' לתוך האמבטיה...)


 

הוספת שמן לתזונה


יש הממליצים על הוספת כפית שמן מאכל לפורמולה של התינוק. לא ברור לי כיצד זה יועיל, שמן נספג הרבה לפני המעי הגס (פרט לשמן קיק), כך שהתוספת היא בעיקר קלורית. אין מקום להוספת שמן קיק או מינרלי, אלא בייעוץ רפואי.


 

תוספות של ירקות ופירות


התוספת אמורה דווקא להמריץ את היציאות, ואכן הצבע והריח יהיו שונים מיציאות של תינוק יונק. במידה וקיים חשד שמאכל מסוים הוא הגורם לעצירות, יש להפסיק אותו למספר ימים, ולתת מאכלים אחרים. אין צורך להתעקש על ירק מסוים. ישנם מספר ירקות ופירות עתירי סיבים שאפשר לנסות, כדוגמת תרד, משמש, שזיפים, ודגנים. אין צורך להפסיק פורמולה המכילה ברזל, אך אם חל שינוי בסוג הפורמולה לאחרונה, ניתן לחזור לסוג הקודם.


כטיפול בעצירות, אני כן בעד הוספת מיץ פירות (למרות ההמלצה של משרד הבריאות לדחות עד גיל 7 חודשים) כפית ביום של מיץ סחוט טרי (תפוזים או עגבניות). לאחר 3 ימים של תוספת בכמות הנ''ל ניתן להגביר לכף, ובהמשך עד 60 סמ''ק, פעם ביום. האמריקאים ממליצים מיץ תפוחי עץ או שזיפים מהול. 50 עד 100 סמ''ק ליום. הבעיה במקרה זה היא שהתינוק עלול להעדיף שתית מיץ על פני מים כאשר נעבור לשתיית מים (לאחר הפסקת הנקה, או פורמולה כמרכיב אוכל עיקרי).


 

תוספת מים

 

יש כנראה מקום להוספת בקבוק (60 - 100 סמ''ק) למרות שנוהגים לומר שאין צורך להוסיף מים לתינוק שרוב התזונה שלו עדיין נוזלית. צריך לקחת בחשבון שבקבוק המים הנוסף יבוא על חשבון כמות האוכל ביממה.

חשוב מאד להקפיד על הכנה נכונה של פורמולה ודייסה אצל התינוקות שניזונים מבקבוק. פורמולה מרוכזת מדי עלולה לגרום להתייבשות של התינוק. כדאי לקרוא שוב את ההוראות של היצרן.  

 

 

 

עצירות אצל תינוק יונק

 

תופעה לא שכיחה, אך יתכן מצב של יציאות לעתים רחוקות, אפילו פעם בשבוע. אם חל שינוי כדאי לוודא שהאמא לא נוטלת תרופות חדשות, ושתקפיד על שתייה מרובה בעצמה. ניתן גם להוסיף הנקה אחת ליום כפתרון טבעי לעצירות.

אם יש עצירות ( התייעצי עם הרופא שלך ) יש מקום לבדיקת רופא.


 

בהצלחה !! ד''ר הופמן